Na žarkovni liniji z zunanjim žarkom izvajamo meritve z metodo PIXE v zraku na objektih, ki jih ni mogoče vstaviti v vakuum, npr. umetniška platna iz Narodne galerije, pri katerih pred postopki restavriranja določimo tipe originalnih pigmentov.
Na ionskem mikrožarku izvajamo metode PIXE, RBS, NRA, STIM in MeV-SIMS s fokusiranim žarkom, ki ga v obliki rastra premikamo po izbranem delu vzorca. Žarek s kvadrupolnimi lečami zberemo v premer 700 nanometrov, in s tako lateralno ločljivostjo izmerimo elementne ali molekularne porazdelitve v vzorcu. Po obsegu meritev zelo izstopajo meritve na bioloških in medicinskih vzorcih.
Ionski nanožarek je naslednik ionskega mikrožarka, zato so analitske metode, ki se na njem izvajajo enake. Ionski žarek s trenutno najbolj optimalnimi nastavitvami na objektni reži, kolimatorski reži, kvadrupolnih magnetnimi lečami in magnetnim sistemom za skeniranje zberemo v premer nekaj 100 nanometrov, in s tako lateralno ločljivostjo izmerimo elementne ali molekularne porazdelitve v vzorcu. Dve izstopajoči nadgradnji nanožarka sta vgradnja sistema za aktivno suspenzijo vibracij na eksperimentalni postaji, ki v manj kot milisekundi zaduši vibracije iz okolice in namestitev mu-metalnega ščita po skoraj celotni dolžini žarkovne linije, katerega naloga je odklon magnetnega polja, ki vpliva na trajektorijo ionskega žarka.
Na žarkovni liniji ERDA/RBS, ki nosi tudi naziv INSIBA (angl. In situ Ion Beam Analysis) merimo statične in dinamične lastnosti materialov, npr. vsebnost ali dinamiko difuzije devterija v kovinah z metodo NRA, pri kateri vzorec obstreljujemo z ionskimi žarki ³He. Merilna postaja je opremljena s 6-osnim goniometrom (z možnostjo hlajenja in segrevanja), ki omogoča izredno natančno poravnavo vzorcev, kar je nujno za proučevanje kanaliziranja ionov v kristalnih mrežah. Raziskave so zelo pomembne za področje fuzije, zato organizacija EUROFUSION sofinancira nabavo zelo dragega plina ³He.
Na merilni postaji PIXE jedrski astrofiziki preučujejo jedrske reakcije, ki so bile ključne v procesu nukleosinteze po velikem poku, in jedrske reakcije, ki potekajo v notranjosti zvezd. Pri tem uporabljajo kombinacijo lahkih primarnih ionov (¹H, ³He , ⁴He, ⁶Li, ⁷Li...) iz ionskega pospeševalnika, in lahkih tarčnih jeder.
Na žarkovni liniji UHV-IBA, ki je trenutno v gradnji, bomo merili statične in dinamične lastnosti materialov, npr. vsebnost ali dinamiko difuzije devterija v kovinah z metodo NRA, pri kateri vzorec obstreljujemo z ionskimi žarki 3He. Eksperimentalna postaja bo opremljena z Augerjevim elektronskim spektrometrom in goniometrom, ki bo omogočal meritve defektov v kristalni rešetki (ang. channelling). Raziskave bodo zelo pomembne za področje fuzije in dinamike vodikovih izotopov v materialih.
Na žarkovni liniji z visokoločljivostno rentgensko spektrometrijo je mogoče določati kemijska stanja elementov s pomočjo meritve rentgenske emisije z visoko energijsko ločljivostjo. S to metodo med drugim preučujemo kemijske procese med obratovanjem baterij in situ v sodelovanju s Kemijskim institutom, in izpopolnjujemo baze ionizacijskih presekov za spektrometer APXS na roverju »Curiosity« na Marsu v sodelovanju z Univerzo v Guelphu, Kanada.
Žarkovna linija LEB (Low Energy Branch), ki je trenutno v gradnji, bo specializirana za nizkoenergijske raziskave. Glavna ideja projekta je dodati širok razpon aplikacij z nizkoenergijskimi ionski žarki k obstoječi infrastrukturi. S pripadajočimi ionskimi izvori bo na žarkovni liniji mogoča priprava širokega spektra visoko-tokovnih ionskih žarkov lahkih (H, He, C, B, 15N), srednje težkih (Si) in težkih (Ag, W, Pb, Bi) kemijskih elementov, energij od 1 do 30 keV. Ionski žarki se bodo uporabljali za različne aplikacije, kot npr. implantacija plinov v trdne tarče, ustvarjanje NV centrov v diamantu, potrebnih za raziskave v kvantnem računalništvu, študije interakcij ion-plin pri nizkih energijah, itd.