Vzdrževanje pripravljenosti izrednega monitoringa radioaktivnosti ELME
Vrsta projekta: Nacionalni projekt
Trajanje: 2020 - 2023
Vodja projekta: doc. dr. Benjamin ZorkoŠifra: ELME-NEKSodelavci: Boštjan Črnič, mag. Denis Glavič-Cindro, Klara Poiškruh, prof. dr. Matej Lipoglavšek, doc. dr. Miha Mihovilovič, Petra Prem, Rok Roš Opaškar, Sandi Gobec, dr. Toni Petrovič, mag. Branko VodenikPartnerji: Institut "Jožef Stefan"Laboratoriji: LMR - Laboratorij za meritve radioaktivnosti, ELME - Ekološki laboratorij z mobilno enoto, ISMIS - Meritve radioaktivnostiV primeru jedrske nesreče ali radiološke nesreče se radioaktivni material prenese in razprši v okolje po značilnih prenosnih poteh. Ukrepi za zaščito in reševanje, ki jih je treba uporabiti v takem primeru, so določeni v državnem načrtu zaščite in reševanja (URSZR).
Ekološki laboratorij z mobilno enoto – ELME, ki je organizirana struktura ključnih strokovnjakov na področju ionizirajočega sevanja v RS, ves čas vzdržuje pripravljenost na morebitni izredni dogodek.
Tehnične zahteve za vzdrževanje pripravljenosti so določene v Pravilniku o monitoringu radioaktivnosti (JV10), Uradni list RS, št. 27/18.
Najpomembnejši del vzdrževanja pripravljenosti je stalno izobraževanje in urjenje članov ELME. V okviru projekta ELME dvakrat letno vadi postopke različnih aktivnosti (meritve, vzorčenje, komunikacija, ...) na terenu v okviru rednih obhodov v okolici NEK (ROMENEK). Pri tem je nujno potrebno vzdrževati in dopolnjevati kapacitete ELME (oprema, zadostno število članov).
Naloga ELME je tudi svetovanje upravnim organom in sodelavcem NEK v primeru izrednega dogodka.