Laboratorij za fuzijske raziskave
Institut "Jožef Stefan",
Jamova 39,
SI-1000 Ljubljana,
Slovenija
Vodja: doc. dr. Sabina MarkeljSodelavci: dr. Mitja Kelemen, Matic Pečovnik, prof. dr. Primož Pelicon, mag. Zdravko Rupnik, dr. Primož Vavpetič, dr. Iztok Čadež
Raziskave s področja razvoja fuzije so se na oddelku F2 na Inštitutu "Jožef Stefan" pričele leta 2003 s projektom pri EURATOM-u. Tema projekta so bile raziskave specifičnih atomskih procesov v robni plazmi tokamaka. Glavni cilj je bil preučiti procese z nevtralnimi vodikovimi atomi in molekulami, ki interagirajo z materiali pomembnimi za fuzijo. V okviru projekta smo od začetka uporabljali in razvijali metode s pospešenimi ioni na pospeševalniku Tandetron na Mikroanalitičnem centru.
Poseben zagon za raziskave je bila organizacijska sprememba evropskega programa k strateškemu cilju uspešne gradnje in delovanja mednarodne fuzijske naprave ITER. Od leta 2014 so evropske raziskave koordinirane preko novo ustanovljenega konzorcija EUROfusion . Naše delo je močno vključeno v delovni paket „Priprava učinkovitih komponente plazme za ITER in DEMO˝ (WP PFC).
Laboratorij za fuzijske raziskave je bil ustanovljen leta 2019, ko je bila na IJS ustanovljena programska skupina za fuzijske tehnologije. Skupina je že od samega začetka del Slovenske fuzijske asociacije. Skupina ima zelo aktivno sodelovanje z drugimi laboratoriji, ki delujejo na fuziji, zlasti s Forschungszentrum Jülich GmbH, Max-Planck-Institut fur Plasmphysik, Garching, Aix Marseille Universite, CEA, VTT.
Glavne raziskave v našem laboratoriju so s področja interakcije plazme s steno. Pri raziskavah uporabljamo analitske metode s pospešenimi ioni, ki so razvite na našem 2MV ionskem pospeševalniku <link>, kjer je postavljena posebna linija in eksperimentalna postaja. Z metodami ERDA in NRA lahko sledimo globinski porazdelitvi vodikovih izotopov in situ in v realnem času tekom specifičnih eksperimentov izpostavitve vzorcev materialov vodiku. V našem laboratoriju smo tudi izdelali in razvili edinstven spektrometer za detekcijo vibracijsko vzbujenih molekul vodika. Metoda detekcije temelji na disociativnem zajemu elektronov v molekule vodika. V laboratoriju smo zasnovali tudi ultra visoko vakuumsko komoro, kjer uporabljamo masni spektrometer za študij adsorpcije in desorpcije plinov na materialih.
Glavno strokovno področje je preučevanje interakcije vodika z materiali za fuzijo:
- Globinsko profiliranje vodika v materialih z metodami s pospešenimi ioni, kjer je glavno strokovno znanje spremljanje procesov na površini in pod njo in situ in v realnem času.
- Obstreljevanje vzorcev z visokoenergijskimi ioni z namenom tvorbe poškodb v kristalni rešetki.
- Analiza vzorcev izpostavljenih plazmi fuzijskih naprav z mikrožarkom.
- Modeliranje procesov adsorpcije, desorpcije in rekombinacije vodika na površini ter difuzija in zajetje vodika v napake v notranjosti materiala.
Spektroskopija vibracijsko vzbujenih vodikovih molekul - študij njihovega nastanka na površinah in njihova interakcija z materiali.