ERIC Euro-BioImaging
Odsek F2
Institut “Jožef Stefan”
Jamova 39
1000 Ljubljana
Vodja: prof. dr. Primož PeliconSodelavci: dr. Esther Punzón Quijorna, prof. dr. Katarina Vogel-Mikuš, dr. Mitja Kelemen, dr. Marijan Nečemer, doc. dr. Paula Pongrac, dr. Žiga Barba, dr. Boštjan Jenčič, Mirjana Vasić
Euro-BioImaging je evropska raziskovalna infrastruktura za biološko in biomedicinsko slikanje, ki jo priznava Evropski strateški forum o raziskovalnih infrastrukturah (ESFRI). Prek Euro-BioImaging lahko znanstveniki dostopajo do instrumentacije za slikanje, strokovnega znanja, priložnosti za usposabljanje ter storitev upravljanja podatkov, ki jih morda ne najdejo v svojih domačih institucijah ali med svojimi partnerji v sodelovanju. Vsi znanstveniki, ne glede na njihovo pripadnost, strokovno področje ali področje dejavnosti, lahko izkoristijo te vseevropske storitve odprtega dostopa, ki jih po visokih standardih kakovosti zagotavljajo vodilni objekti za slikanje.
Euro-BioImaging je 29. oktobra 2019 dobil pravni status ERIC (European Research Infrastructure Consortium). Euro-BioImaging je v celoti začel delovati decembra 2019.
Leta 2021 je tudi Slovenija postala polnopravna članica Euro-BioImaging ERIC. Slovenski konzorcij infrastrukturnih centrov, ki se ukvarjajo z biomedicinskim in biokemičnim slikanjem (SiMBION), je bil ustanovljen leta 2018. Vizija tega konzorcija je povezovanje skupin z različnimi slikovnimi metodami z interdisciplinarnim pristopom k analizi bioloških in medicinskih vzorcev. Leta 2022 je SIMBION zaprosil za vozlišče v Euro-BioImaging ERIC, s ciljem zagotovitve nadnacionalnega dostopa do svoje raziskovalne infrastrukture.
F2 - odsek za fiziko nizkih in srednjih energij na Institutu Jožef Stefan prispeva k SiMBIONu naslednje najsodobnejše tehnike (opis v zavihku "oprema"):
- Elementarno slikanje biološkega tkiva v mikroskopskem merilu z visoko elementarno občutljivo tehniko micro-PIXE.
- Molekularno slikanje biološkega tkiva z novo tehniko slikovne masne spektrometrije MeV-SIMS.
- Elementarno slikanje biološkega tkiva v mezoskopskem merilu s stransko ločljivostjo 20 mikrometrov z mikro-XRF tehniko.
Okvir Euro-BioImaging bo močno obogatil možnosti transancionalnega dostopa (TNA) do tehnik bioslikanja na oddelku, ki so na voljo v okviru drugih projektov/iniciativ EU: projekt H2020 RADIATE in Horizon Europe Projekt raziskovalnih infrastruktur ReMade@ARI (2022-2026).