LSC - Laboratorij za tekočinskoscintilacijsko spektrometrijo
Institut "Jožef Stefan"
Jamova 39
SI-1000 Ljubljana
Slovenija
T:+38614773970, +38614773264, +38614773841
Vodja: dr. Jasmina Kožar LogarSodelavci: Klara Poiškruh, dr. Romana Krištof
Radioaktivnost je (predvsem) naravni pojav, ki ga lahko izkoristimo kot orodje v medicini, geologiji, industrijskih procesih in še kje, lahko je ura, sledilec naravnih in drugih procesov, terapija, energija. Z nekaterimi od teh čudovitih možnosti se ukvarja tudi Laboratorij za tekočinskoscintilacijsko spektrometrijo (Laboratorij LSC), ustanovljen leta 2005 v okviru Infrastrukturne skupine ISMIS Odseka za fiziko nizkih in srednjih energij na Institutu "Jožef Stefan".
Rezultati Laboratorija za LSC so uporabni za nadzor naravne in umetne radioaktivnosti v okolju, na primer v pitni vodi, rekah, kmetijskih pridelkih. Posebno pozornost namenjamo vzorcem iz okolice jedrskih objektov. Z meritvami radioaktivnosti lahko opozorimo na stopnjo ranljivosti podzemnih vod in ocenimo njihov zadrževalni čas v vodonosnikih. Za goriva, maziva, premaze, smole, olja, kemikalije lahko povemo ali in v kakšni meri so pridobljeni iz biokomponent oziroma obnovljivih virov. Z meritvami vsebnosti radionuklidov sledimo fiziološkim procesom, transportu hranil in drugih snovi v zemlji, zraku, v posameznih celicah, zapletenejših organizmih.
Laboratorij za LSC nudi akreditirane analize vsebnosti radionuklidov, predvsem sevalcev alfa in beta (H-3, C-14, skupna aktivnost sevalcev alfa in beta). Najpogostejši uporabniki naših storitev so slovenski in tuji upravni organi, industrija, znanstveno raziskovalne skupine ter seveda radovedni posamezniki. V Laboratoriju LSC razvijamo in vpeljujemo nove analizne metode, spodbujamo njihovo uporabo na različnih področjih, tolmačimo rezultate in jih postavljamo v širši okvir, izobražujemo laično in strokovno javnost ter študente na vseh ravneh izobraževanja. Na metrološkem področju sodelujemo pri pripravi referenčnih materialov in medlaboratorijskih testov.
Hrbtenica Laboratorija LSC so trije tekočinskoscintilacijski števci, ki se ponašajo z visoko stopnjo stabilnosti in izredno nizkimi merskimi ozadji. To nam omogoča natančne meritve vsebnosti radioaktivnih snovi tudi v vzorcih, kjer se radionuklidi pojavljajo le v sledovih. Tekočinskoscintilacijska spektrometrija sloni na detekciji fotonov, ki jih radioaktivni razpadi izzovejo v fluorescentnih snoveh, ki jih primešamo predhodno kemijsko obdelanim vzorcem.