FAIR - Evropski center za raziskave z ioni in antiprotoni
Institut “Jožef Stefan”
Jamova 39
Ljubljana
Slovenija
T:+38640267696
Vodja: dr. Jelena VesićSodelavci: doc. dr. Matjaž Vencelj, Žiga Brenčič, Gregor Košir
Evropski center za raziskave z ioni in antiprotoni FAIR je mednarodni pospeševalniški raziskovalni center v gradnji. S curki antiprotonov in ionov bo izvajal raziskave na področjih fizike jedra, hadronov in osnovnih delcev, atomske fizike, fizike antisnovi, fizike goste plazme in aplikacij na področju študija kodenzirane snovi, biologije in biomedicinskih znanosti.
Center nastaja v Darmstadtu v Nemčiji in slovenska ekipa aktivno sodeluje pri številnih eksperimentih, ki so že v teku na delno izgrajeni infrastrukturi.
Evropski center za raziskave z ioni in antiprotoni FAIR je eden največjih projektov za temeljne raziskave na svetu. Kompleks pospeševalnika se trenutno gradi v prostorih enega vodilnih laboratorijev za jedrsko fiziko, GSI (GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung), Nemčija. Že obstoječi pospeševalniki bodo postali del FAIR in bodo služili kot prva stopnja pospeševanja. Vključno s Slovenijo je trenutno devet polnopravnih članic in en pridruženi partner FAIR. Države članice FAIR so podpisale mednarodni sporazum, ki je tudi ustanovil podjetje FAIR GmbH, na katerega so prenesle odgovornost za gradnjo in delovanje pospeševalnika delcev FAIR. Vzporedno z izgradnjo FAIR-ja v objektu GSI poteka raziskovalni program FAIR Phase-0. Phase 0 FAIR je namenjena testni uporabi detektorskih sistemov v žarku, načrtovanih za FAIR, pa tudi najsodobnejšim raziskovalnim programom, ki uporabljajo že obstoječe in trenutno nadgrajene pospeševalne sisteme na GSI. Ti poskusi so izjemnega pomena, saj bodo izhodišče za prve poskuse na FAIR infrastrukturi. Naši znanstveniki aktivno sodelujejo pri razvoju in nabavi detektorjev FAIR ter pri načrtovanju in pripravi najnovejših jedrskih poskusov FAIR Phase 0.
Slika zgoraj: Obstoječi pospeševalniki GSI UNILAC, SIS18 in ESR (modri) in objekti FAIR (rdeči). FAIR obsega sinhrotron SIS100; separator antiprotona in separator super fragmentov (Super-FRS); zbiralni obroč (CR); visokoenergijski shranjevalni obroč (HESR); in poskusne postaje za APPA, CBM, NUSTAR in PANDA. Protonski linac in CRYRING prav tako spadata v sklop instrumentov FAIR. Fotografija: GSI/FAIR
Prizadevanja naših znanstvenikov so usmerjena v program fizike NUSTAR, ki vključuje študije jedrske strukture, astrofizike in reakcije eksotičnih atomskih jeder, pomembnih za razumevanje nastajanja elementov v vesolju. Večinoma smo bili vključeni v dve pod-sodelovanji NUSTAR, in sicer HiSpec/DeSpec (Spektroskopija med letom z visoko ločljivostjo/Spektroskopija razpada) in SuperFRS (Super FRagment Separator).
Objekt FAIR bo omogočal vzporedne fizikalne programe in bo slovenskim znanstvenikom zagotovil izjemne raziskovalne priložnosti ter ogromne možnosti za tesno sodelovanje tudi s slovensko industrijo pri razvoju novih tehnologij. FAIR kot največji znanstveni mednarodni projekt je priložnost za izmenjavo znanja med slovenskimi in svetovnimi sodelavci v skupnih prizadevanjih za razvoj najsodobnejših detektorjev in vrhunske fizike v poskusih z najbolj eksotičnimi jedri atomov.