Uspešen zagovor doktorata Gregorja Koširja

V ponedeljek, 9.6. je naš sodelavec, mladi raziskovalec Gregor Košir, sicer študent doktorskega študijskega programa 3. stopnje Matematika in Fizika, zagovarjal svojo doktorsko disertacijo z naslovom "Detektorji za izboljšano spektroskopijo eksotičnih jeder v centru FAIR".V disertaciji je predstavil razvoj in uporabo naprednih detekcijskih sistemov za izboljšanje učinkovitosti jedrske spektroskopije pri eksperimentih v centru FAIR.
FAIR (angl. Facility for Anti-proton and Ion Research) je evropski center za raziskave z ioni in antiprotoni, kjer poteka izdelava pospeševalnika z ločevalnikom eksotičnih ionov Super-FRS (angl. Superconducting Fragment Separator), ki bo omogočal zanesljivejše študije redkih izotopov. Med gradnjo Super-FRS potekajo raziskave na obstoječem sinhrotronu in ločevalniku FRS. V okviru eksperimentov DESPEC (angl. Decay Spectroscopy) in HISPEC-10 (angl. High-resolution In-flight SPECtroscopy 10 ) preučujemo eksotične izotope in njihova vzbujena stanja.
Iz meritev razpadov vzbujenih stanj eksotičnih izotopov dobimo edinstven vpogled v njihovo strukturo in jih uporabimo za vrednotenje teoretičnih napovedi. Zaradi omejitev pri proizvodnji želenih izotopov je za uspešno izvajanje eksperimentov po-trebno optimizirati učinkovitost meritev z germanijevimi detektorji. V okviru doktorske naloge je razvil detektorje na osnovi BGO scintilatorja, ki izboljša občutljivost germanijevega spektrometra DEGAS. Ti pomožni detektorji delujejo v načinu anti-veto z germanijevim detektorjem in tako izločijo sipane žarke gama, ki bi sicer prispevali k spektralnemu šumu detektorja.
Gregor je razvil tudi sistem hlajenih silicijevih detektorjev za HISPEC-10 eksperiment, ki bodo zagotavljali identifikacijo ionov v žarku. Ti eksotični ioni hitro razpadejo in za uporabnost podatkov mora biti za vsak detektiran žarek gama znano, katero jedro ga je izsevalo. Za eksperiment HISPEC-10 je bil v ta namen izdelan prototip sistema za ločevanje ionov, ki meri energijske izgube in celotno kinetično energijo vsakega posameznega iona v žarku.