DeHydroC - Detekcija napak in vodika z analiznimi metodami z ionskim žarkom v kanalizacijskem načinu za fuzijo

Vrsta projekta: Mednarodni

Trajanje: 2021 - 2024

Vodja projekta: doc. dr. Sabina MarkeljŠifra: CfP-FSD-AWP21-ENR-02-JSI-01Sodelavci: dr. Esther Punzón Quijorna, Mitja Kelemen, prof. dr. Primož Pelicon, doc. dr. Matjaž Vencelj, dr. Andreja Šestan ZavašnikZunanji sodelavci: dr. Janez Zavašnik, Andreja ŠestanPartnerji: Max-Planck-Institute for Plasma Physics (IPP), Garching, Nemčija; The University of Helsinki, Finska; French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA), Cadarche, FrancijaLaboratoriji: Laboratorij za fuzijske raziskave

Razumevanje interakcije vodika s kristalno mrežo materiala izpostavljenega plazmi ali strukturnih materialov je ključnega pomena, saj je majhno zadrževanje vodikovih izotopov (HI) strog predpogoj v termonuklearni fuziji. Ta projekt je osredotočen na razvoj nove tehnike za karakterizacijo ter raziskovanje vpliva strukturnih poškodb na zadrževanje HI in obratno. Kot pilotni primer bomo preučili interakcijo HI z volframom (W); slednji je glavni kandidat za material sten v prihodnji fuzijski napravi. Glavni cilj našega projekta je postaviti temelje za oceno medsebojnega delovanja strukturnih poškodb z HI in posledičnega učinka HI na zadrževanje in nastajanje in razvoja napak. V laboratoriju s tandemskim pospeševalnikom v Ljubljani želimo razviti in uporabiti novo metodo kanaliziranja ionov za karakterizacijo nastalih strukturnih poškodb in zadrževanja HI.

Seznam rednih sestankov projektnih partnerjev:

9. DeHydroC sestanek je bil organiziran kot tridnevno srečanje, ki je potekalo v Ljubljani. Namen srečanja je bil podati pregled dosedanjih dosežkov v okviru projekta in načrtov za prihodnost. Potekala je razprava o odprtih vprašanjih, ki jih je treba rešiti v okviru projekta, in priprava članka.

agenda sestanka

IMG_20230331_114441

Povezani članki